3 mity na temat przenośnych koncentratorów tlenu
Niewydolność oddechowa, powikłania po Covid-19 czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, mobilizują do skorzystania z koncentratorów tlenu. Dawniej urządzenia te były dostępne jedynie w salach szpitalnych czy specjalnie wyposażonych ośrodkach rehabilitacyjnych. Dzisiaj każda taka osoba może mieć przy sobie mobilny koncentrator tlenu. Przez lata stworzono o tym sprzęcie sporo mitów. Przeczytaj o kilku z nich poniżej!
Mit 1 – mobilne koncentratory tlenu nie pozwalają swobodnie podróżować
Dawniej pacjent musiał być przykuty do łóżka czy fotela, by mógł korzystać z tlenoterapii. Dzisiaj ma do dyspozycji sprzęt przenośny, który pozwala w większym stopniu cieszyć się swobodą. Niektórzy jednak zarzucają, że koncentratory przenośne nie zapewniają wsparcia, gdy konieczne jest przemieszczanie się. To jednak nie prawda. Nowoczesne modele wyposażone są w odpowiedni akumulator i są przy tym lekkie, co sprzyja podróżowaniu różnymi środkami transportu.
Przeczytaj również: Fakty i mity na temat marihuany
Mit 2 – koncentratory tlenu wymagają specjalnych nabojów
To kolejna kwestia, która wymaga wyjaśnienia. Dzisiaj mobilne koncentratory tlenu zapewniają nieograniczony dostęp do tego życiodajnego pierwiastka. Jak wskazuje przedstawiciel firmy Działalność Ambulansów Wyjazdowych z Gorzowa Wielkopolskiego, takie urządzenia generują tlen wprost z powietrza. Ich działanie jest więc niezależne od źródła gazu, który trzeba byłoby mieć stale przy sobie. Ma to ogromne znaczenie dla starszych pacjentów, którzy mogą być wrażliwi na każdy dodatkowy ciężar w aparaturze tlenowej.
Przeczytaj również: Dlaczego zakup koncentratora tlenu się nie opłaca?
Mit 3 – koncentratory tlenu utrudniają aktywność fizyczną
Pierwsze urządzenia w wariantach mobilnych mogły rzeczywiście nie pozwalać na większe czerpanie radości z aktywności fizycznej. Dzisiaj to już przeszłość. Mobilne koncentratory tlenu są kompaktowe, a ich waga jest na tyle niska, że można z powodzeniem korzystać z ulubionego sportu. Co równie istotne dla pacjenta aparatura może być pozbawione dodatkowych zbiorników z tlenem, które trzeba zmieniać. Akumulator jest na tyle wydajny, że z powodzeniem wystarczy na swobodne wyjście z domu bez konieczności ładowania. Wszystko to sprawia, że mobilne koncentratory tlenu są jeszcze bardziej przyjazne dla pacjentów, którzy ich wymagają.
Przeczytaj również: Specyfikacja koncentratorów tlenu marki Philips
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana