Co zaliczamy do nieinwazyjnych badań prenatalnych?
Nieinwazyjne badania prenatalne umożliwiają obserwowanie czy płód rozwija się prawidłowo. Wykonuje się je rutynowo podczas każdej ciąży. Dzięki wcześniejszemu stwierdzeniu prawdopodobieństwa wystąpienia jakichś nieprawidłowości rozwojowych jeszcze na etapie ciąży można podjąć odpowiednie działania oraz lepiej przygotować się na poród i stworzyć plan postępowania po porodzie. Co zaliczamy do nieinwazyjnych badań prenatalnych?
Lista nieinwazyjnych badań prenatalnych
Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczają się:
test podwójny — białko PAPP-A i wolna gonadotropina kosmówkowa BhCG,
test potrójny,
test zintegrowany,
badania genetyczne płodu.
Każde z nich powinno odbywać się w ściśle określonym momencie trwania ciąży. Nieinwazyjne badania prenatalne Należy wykonywać w następujących okresach:
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć przed doborem ortezy?
między 11. a 14. tygodniem ciąży (I trymestr),
między 18. a 24 tygodniem ciąży (II trymestr),
między 28. a 32 tygodniem ciąży (III trymestr).
Badania prenatalne nieinwazyjne w I trymestrze ciąży
W pierwszym trymestrze wykonuje się badanie USG oraz test podwójny z krwi. USG umożliwia potwierdzenie wieku ciążowego, diagnostykę wad oraz ustalenie czy mamy do czynienia z ciążą mnogą. Test podwójny natomiast służy rozpoznaniu ryzyka wystąpienia u dziecka zaburzeń genetycznych takich jak:
Przeczytaj również: Jakie znaczenie dla ciąży po in vitro mają badania prenatalne?
zespół Downa (triosomia 21),
zespół Edwardsa (triosomia 18),
zespół Pataua (triosomia 13).
Nieinwazyjne badania prenatalne w II trymestrze ciąży
W drugim trymestrze wykonuje się test potrójny i kolejne badanie USG, które tym razem pozwala ocenić wielkość płodu, ułożenie łożyska. Na tym etapie można już ocenić, czy narządy dziecka kształtują się we właściwym tempie. Echokardiografia płodu (echo serca) daje obraz rozwoju serca dziecka i pozwala wykryć ewentualne wady wrodzone.
Przeczytaj również: Jakie baterie stosowane są w aparatach słuchowych?
Badania prenatalne w III trymestrze ciąży
W III trymestrze przychodzi czas na ostatnie badanie USG płodu. Dzięki niemu wiadomo jakiej wielkości jest dziecko, można też oszacować jego wagę, zbadać ruchy, ocenić łożysko i zmierzyć ilość wód płodowych. Warto pamiętać, że pewne wady można rozpoznać dopiero w ostatnich badaniach. Trzeba więc przeprowadzić je wszystkie.
W takich placówkach jak Centrum Medyczne MAMI, prowadzone są też testy prenatalne wolnego DNA płodowego: Nifty Pro albo Harmony. Stosuje się je, żeby oszacować ryzyko wystąpienia różnych chorób genetycznych u dziecka. Badania te wykonuje się z próbki krwi matki, pobieranej nie wcześniej niż w 10. tygodniu ciąży. Dzięki nim można też ustalić płeć dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana