Czy opiekunka osób starszych, pracująca w Niemczech, musi znać język niemiecki?

Niemiecki rynek od dawna otwarty jest dla polskich opiekunek seniorów. A w wyniku starzenia się społeczeństwa, zapotrzebowania na tego typu usługi rośnie z roku na rok. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej opiekunek w Polsce decyduje się na wyjazd za granicę. Wiele z nich ma jednak wątpliwości co do języka – czy znajomość niemieckiego jest niezbędna, by móc podjąć pracę w tym zawodzie?
Czy opiekunka musi znać niemiecki?
Na tak postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć prostym „tak” lub „nie”. Z jednej strony owszem: w praktycznie każdy ogłoszeniu o pracę, jakie można znaleźć na forach internetowych lub w ofercie agencji takich jak firma Prestige24h wśród wymogów znajduje się znajomość języka niemieckiego. Z drugiej jednak – nie ma żadnych kryteriów oceny umiejętności językowych kandydatki na opiekunkę. Na zatrudnienie mogą więc liczyć zarówno osoby, które biegle posługują się niemieckim, jak i te, które znają go w stopniu komunikatywnym.
Czym jest „niemiecki komunikatywny”?
Sformułowanie typu „wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym” pojawia się w znacznej większości ogłoszeń o pracę dla opiekunek i wzbudza w wielu osobach pewne wątpliwości. Bo co właściwie ono znaczy? Czym jest „komunikatywny niemiecki”? W najprostszej wyjaśnieniu: jest to znajomość języka na poziomie umożliwiającym swobodne posługiwanie się nim i prowadzenie przynajmniej prostych rozmów. Co ważne – nie jest tutaj wymagana gramatyczna poprawność. Osoba z komunikatywnym niemieckim jest w stanie zrozumieć w przynajmniej ogólnym sensie kwestie wypowiadane w tym języku, a także formułować wypowiedzi, które będą jasne i czytelne dla drugiej osoby, nawet jeśli będą się w nich pojawiać błędy.
Jak rozwiać znajomość niemieckiego?
Jak widać, opiekunka osoby starszej nie musi znać perfekcyjnie języka niemieckiego, by znaleźć zatrudnienie. Niemniej warto poświęcać czas na pogłębianie swoich umiejętności językowych, gdyż to może dać dostęp do lepszych zleceń i znacznie ułatwi codzienną pracę. W jaki sposób można pracować nad językiem? Sposobów jest kilka: najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest po prostu nawiązywanie rozmów. Pobyt w Niemczech jest doskonałą okazją, by poznać żywy język – rozmawiając z tzw. native speakerami w sytuacjach życia codziennego rozwija się słownictwo, wymowa i umiejętność formułowania zdań. Warto również na co dzień korzystać z różnych pomocy dydaktycznych, np. słowników i fiszek – już kwadrans dziennie poświęcony poznawaniu nowych słów przynosi znakomite efekty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rafał Rosłaniec Systemy Medyczne
Medyczna aparatura, materiały
woj. mazowieckie05-400 Otwock, Kaczeńców 3
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
Przychodnie dziecięce
woj. mazowieckie05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34