Czym jest, na czym polega i czemu służy cystoskopia?

Spis treści
- Czym jest cystoskopia i na czym polega?
- W jakim celu wykonuje się badanie cystoskopowe?
- Jak przebiega badanie cystoskopowe?
Cystoskopia to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na dokładne zbadanie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Jest to procedura wykonywana przez urologa, która często pozwala na szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu.
Czym jest cystoskopia i na czym polega?
Cystoskopia to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza moczowego specjalnego urządzenia, czyli cystoskopu. Jest to cienka rurka zakończona kamerą oraz źródłem światła, która pozwala na uzyskanie obrazu wnętrza pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Istnieją dwa rodzaje cystoskopów – giętkie i sztywne. Wybór cystoskopu zależy od celu badania oraz od preferencji lekarza urologa.
Przeczytaj również: Częste choroby układu moczowego. Kiedy udać się do urologa?
W jakim celu wykonuje się badanie cystoskopowe?
Głównym celem cystoskopii jest ocena stanu błony śluzowej pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Badanie pozwala na wykrycie ewentualnych zmian chorobowych takich jak guzy, kamienie, polipy czy stany zapalne. Cystoskopia jest również wykorzystywana w celu oceny przyczyn krwiomoczu (obecność krwi w moczu), nawracających zakażeń dróg moczowych, trudności z oddawaniem moczu czy nietrzymania moczu.
Przeczytaj również: Wazektomia - antykoncepcja dla świadomych
Jak przebiega badanie cystoskopowe?
Cystoskopia zazwyczaj przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, np. przy pomocy żelu znieczulającego, nierzadko również w znieczuleniu ogólnym. Przed badaniem pacjent zostaje poinformowany o celu i przebiegu cystoskopii wykonywanej w gabinecie urologicznym dr n. med. Pawła Plicha z Krakowa. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach z uniesionymi i rozstawionymi nogami.
Przeczytaj również: Przerost prostaty - jakie są objawy i jak leczyć tę dolegliwość?
Na początek lekarz urolog wykonuje badanie palpacyjne narządów płciowych oraz okolic przedsionka pochwy u kobiet lub moszny u mężczyzn. Następnie cewka moczowa zostaje zdezynfekowana, a u pacjentów wybierających znieczulenie miejscowe podawane są środki znieczulające. Urolog wprowadza cystoskop przez cewkę moczową do wnętrza pęcherza moczowego wypełnionego solą fizjologiczną, obserwując jednocześnie obraz na monitorze. W trakcie badania lekarz może pobierać próbki tkankowe do dalszych badań histopatologicznych.
Po zakończeniu badania cystoskop jest usuwany, a pacjent może oddać mocz w celu usunięcia ewentualnych resztek płynów użytych podczas badania. Przebieg cystoskopii trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut w zależności od celu badania oraz ewentualnych dodatkowych procedur takich jak usunięcie zmian chorobowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jacek Gajos Dr n. Med. i Lek. Anna Gajos
Lekarze - neurolodzy
woj. śląskie41-400 Mysłowice, Wyspiańskiego 19
-
Małgorzata Muzolf Prywatny Gabinet Lekarski
Lekarze - kardiolodzy
woj. warmińsko-mazurskie10-444 Olsztyn, Pana Tadeusza 6 lok. 2
-
Gabinet Medycyny Estetycznej, Dermatologii i Alergologii prof. dr hab. med. Romuald Olszański
Lekarze - dermatolodzy
woj. pomorskie81-366 Gdynia, Władysława IV 38 lok. 18