Czym są tzw. entezopatie?

Kolano skoczka, łokieć tenisisty i łokieć golfisty to jedne z najczęściej spotykanych entezopatii, czyli choroby przyczepów ścięgnistych. Pod tym terminem kryją się patologiczne zmiany zlokalizowane w okolicy przyczepu mięśni do kości, które mogą pojawić się wskutek przeciążenia, mikrourazów i zaburzonej biomechaniki. Co warto wiedzieć o entezopatiach i jak je leczyć?
Na czym polega entezopatia?
Termin entezopatia pochodzi od greckiego słowa enthesitis (enteza) oznaczającego obszar połączenia przyczepu ścięgna, powięzi bądź torebki stawowej do kości i oznacza różne zaburzenia występujące w tym miejscu – w wyniku powtarzających się mikrourazów, wywołanych na przykład nieprawidłowym wzorcem ruchu lub zwiększonymi obciążeniami (jak w przypadku osób uprawiających wybrane dyscypliny sportu lub pracujących fizycznie), pojedyncze włókna ścięgien odrywają się z miejsca przyczepu do kości, co prowadzi do uszkodzeń chrząstki, a w dalszej kolejności – do powstawania entezofitów, czyli narośli kostnych. Diagnostyka schorzeń narządu ruchu z wykorzystaniem badań obrazowych pozwala wykryć entezopatie takie jak ostrogi piętowe, łokieć golfisty czy tenisisty i te zlokalizowane w innych miejscach.
Jak rozpoznać entezopatię? Najczęstsze objawy
Pierwszym alarmującym sygnałem, który może wskazywać na entezopatię, są dolegliwości bólowe w obrębie mięśni i ścięgien oraz trudności w poruszaniu danym stawem. Do innych często występujących objawów choroby przyczepów ścięgnistych należą:
- sztywność stawowa – odczuwalna po spędzeniu dłuższego czasu w bezruchu;
- obrzęki nasilające się po wysiłku fizycznym;
- osłabienie i zanik mięśni;
- wrażenie „zgrzytania” w stawie podczas ruchu.
Nasilenie powyższych objawów zmienia się w czasie, a ból w różnym natężeniu towarzyszy osobie dotkniętej entezopatią często przez wiele miesięcy, zanim zdecyduje się ona na wizytę u lekarza, diagnostykę i podjęcie leczenia.
Do jakiego lekarza udać się z entezopatią?
W przypadku podejrzenia entezopatii, podobnie jak innych schorzeń narządu ruchu, najlepiej udać się do lekarza ortopedy, na przykład do gabinetu ortopedycznego dr. Wiktora Orzechowskiego we Wrocławiu. Doświadczony specjalista po ustaleniu przyczyny bólu zaproponuje terapię, która w przypadku entezopatii polega zwykle na leczeniu zachowawczym (zimne okłady, ograniczenie aktywności fizycznej lub unieruchomienie), połączonym z przyjmowaniem leków przeciwzapalnych i fizykoterapią. Gdy te nieinwazyjne metody zawiodą, lekarz może skierować pacjenta na operację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
Lekarze - stomatolodzy
woj. małopolskie31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Specjalistyczny Gabinet Lekarski Stanisław Maciej Teleśnicki
Lekarze - psychiatrzy
woj. małopolskie30-038 Kraków, Lenartowicza 21 lok. 2
-
Dorota Stepczenko-Jach Gabinet Lekarski-Okulistyczny
Lekarze - okuliści
woj. małopolskie32-400 Myślenice, Żwirki i Wigury 17
-
Prywatny Gabinet Lekarski Halina Poniewierska Specjalista Laryngolog
Lekarze - laryngolodzy
woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Chłapowskiego 8 lok. 2