Czym są wszywki alkoholowe i jak działają?
Uzależnienie od alkoholu to jeden z najczęstszych nałogów. Wiele chorych osób często nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego problemu. Inni nawet jeśli chcą zacząć z nim walczyć nie wiedzą, od czego rozpocząć leczenie. W wielu przypadkach pokusa sięgnięcia po alkohol wygrywa. Aby jej przeciwdziałać, można zdecydować się na tzw. wszywkę alkoholową.
Wszywka alkoholowa – co to takiego?
Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa implantu esperalu, który można wykonać np. w Prywatnym gabinecie chirurgicznym w Łodzi. To środek pomocniczy używany w leczeniu nadużywania alkoholu. Składa się on z disulfiramu, który jest związkiem chemicznym blokującym widzialnie enzymu wątrobowego. Ten z kolei jest odpowiedzialny za trawienie alkoholu. W efekcie w organizmie osoby z takim implantem po spożyciu alkoholu enzym ten przekształca aldehyd octowy w kwas octowy. Pacjent może odczuwać takie objawy jak nudności, bóle głowy, wymioty, czy przyspieszoną pracę serca. Są to objawy zbliżone do zatrucia alkoholowego.
Czy warto zdecydować się na wszywkę alkoholową?
Osoby, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, powinny rozważyć wszycie takiego implantu. Zabieg jest bezbolesny i co ważne nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Jest wykonywany przez chirurga, który tworząc płytkie nacięcie, wprowadza do organizmu niewielkie tabletki. Esperal jest więc niewidoczny dla osób postronnych, co zapewnia pacjentowi dyskrecję. Wszywka alkoholowa w momencie ulegnięcia pokusie, oddziałuje zarówno na organizm, jak i na psychikę. Osoby uzależnione od alkoholu są skutecznie zniechęcane do zażycia nawet najmniejszej ilości trunku.
Czy wszywka alkoholowa jest rodzajem terapii uzależnień?
Chociaż wszywka alkoholowa jest skutecznym sposobem wspomagającym walkę z nadużywaniem alkoholu, nie jest to metoda na całkowite pozbycie się tego problemu. Alkoholizm to uzależnienie, a wyjście z niego jest długotrwałym procesem. Wymaga on odbycia terapii prowadzonej przez specjalistę, jakim jest psychoterapeuta. Leczenie alkoholizmu w ten sposób przynosi najlepsze korzyści. Osoba uzależniona czuje wsparcie i uczy się walczyć z nałogiem. Wszywka alkoholowa jest niezwykle pomocna w tym procesie, zarówno w trakcie terapii, jak i po jej zakończeniu, aby wytrwać w trzeźwości i nie ulec pokusie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana