Hormony tarczycy - jak wpływają na nasze zdrowie?

O problemie z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczowego mówi się coraz więcej i coraz częściej. Wynika to z licznych chorób, do których może prowadzić zaburzone funkcjonowanie tarczycy. W tym kontekście dobrze wiedzieć, czym właściwie jest gruczoł tarczowy i jakie hormony produkuje tarczyca, a także jaki wpływ na nasze zdrowie mają poszczególne z nich.
Czym jest gruczoł tarczowy?
Tarczyca, gruczoł tarczowy (łac. glandula thyroidea) to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego. U człowieka znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Tworzą ją dwa płaty boczne, które są ze sobą połączone więziną, choć czasami zbudowana jest też z trzeciego płatu, nazywanego piramidowym. Tarczyca jest bardzo niewielkich rozmiarów, a jej kształt porównywany jest na przykład do motyla z rozłożonymi skrzydłami lub kokardy – z czym bardzo często spotykają się endokrynolodzy, między innymi ci z NZOZ EURO-KLINIKA.
Jakie hormony produkuje tarczyca i jaka jest rola poszczególnych z nich?
Pomimo swojej małej wielkości tarczyca odgrywa w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Szczególne znaczenie mają wydzielane przez ten gruczoł hormony. Dlatego właśnie diagnostyka laboratoryjna w postaci oznaczania poziomów hormonów tarczycy ma ogromne znaczenie, kiedy podejrzewa się istotne zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego. Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję takich hormonów jak:
- tyroksyna (T4) – w okresie życia płodowego jest odpowiedzialna za dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego; odgrywa ważną rolę w pobudzaniu komórek do wzrostu; ma duże znaczenie w procesie regulacji przemiany materii; wpływa na wszystkie układy organizmu;
- kalcytonina – odgrywa istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu; ma wpływ na metabolizm kości; redukuje wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego; redukuje stężenie jonów wapnia i fosforanów w surowicy krwi; obniża wchłanianie zwrotne wapnia, sodu i fosforu w kanalikach nerkowych;
- trijodotyronina (T3) – w okresie życia płodowego pomaga w prawidłowym rozwoju układu nerwowego i kostnego; wpływa na większość układów, w tym rozrodczy, nerwowy, pokarmowy i krążenia; reguluje metabolizm lipidów oraz węglowodanów.
Tarczyca produkuje hormony, które są niezbędne do tego, by organizm człowieka funkcjonował w prawidłowy sposób. Właśnie z tego powodu endokrynolodzy, czyli specjaliści z działu medycyny zajmującego się gruczołami wydzielania wewnętrznego podkreślają znaczenie regularnych badań, a także profilaktyki chorób tarczycy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Trzeźwość Ośrodek terapii uzależnień Bronisław Marcisz
Uzależnienia - leczenie
woj. podlaskie18-400 Stara Łomża nad Rzeką 90
-
Wojciech Kozubski Gabinet lekarski
Przychodnie specjalistyczne
woj. wielkopolskie60-815 Poznań, Gajowa 3
-
Zdrowe Dziecko Prywatna pomoc lekarska dla dzieci Klinika pediatryczna Anna Nielepiec-Jałosińska
Przychodnie dziecięce
woj. mazowieckie05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34