Jak ćwiczyć prawidłową wymowę u dzieci – praktyczne porady

Opanowanie mowy to skomplikowany proces, który zajmuje dzieciom wiele energii i czasu. Żeby nie utrwalać u malców złych nawyków, warto od początku ćwiczyć prawidłową wymowę. Dzięki temu dziecko będzie sprawnie wyrażało swoje uczucia i myśli. Częste rozmowy, czytanie, śpiewanie i recytowanie to tylko niektóre sposoby na wspieranie prawidłowej wymowy. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić.
Gimnastyka narządów mowy
Sprawne narządy artykulacyjne to pierwszy krok do poprawnej wymowy głosek. Najlepiej je ćwiczyć poprzez wesołe zabawy i śmieszne dźwięki – cmokanie, parskanie, gwizdanie. Większość takich zadań można wykonywać podczas codziennych czynności.
Ćwiczenia języka można wykonywać w trakcie posiłków. Wystarczy poprosić dziecko, by czubkiem języka oblizało talerzyk np. z sosem lub zlizało z górnej wargi marmoladę czy miód. Język można ćwiczyć również podczas zabawy w chomika, polegającej na wypychaniu nim policzków. Dziecko może także liczyć językiem ząbki czy układać go w rurkę.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie warg można wykonywać na spacerze, w drodze do przedszkola czy w czasie zabawy. Gimnastyka ust może polegać na naśladowaniu rybki, cmokaniu, układaniu warg w dzióbek czy robieniu na zmianę uśmiechniętej i smutnej miny. Dolną szczękę dziecka można ćwiczyć poprzez powolne opuszczanie i unoszenie żuchwy, poruszanie nią w przód i w tył oraz na boki.
Nie tylko sprawność aparatu artykulacyjnego wpływa na prawidłową wymowę głosek. Ważna jest też jego właściwa budowa. Wszelkie nieprawidłowości w budowie podniebienia, języka, wad zgryzu czy przerostu trzeciego migdałka należy konsultować ze specjalistami, np. w LAR-MED.
Ćwiczenie oddechowe w zabawie
Sposób oddychania także wpływa na rozwój mowy dziecka. Prawidłowy oddech można stymulować w czasie codziennych ćwiczeń i zabaw. Wpływają one korzystnie zarówno na zwiększenie pojemności płuc, jak i wydłużenie fazy oddechowej. W czasie jednej serii nie należy powtarzać zbyt dużo ćwiczeń, ponieważ mogą powodować u dzieci lekkie zawroty głowy.
Warto jest także zwrócić uwagę czy dziecko oddycha prawidłowo. Oddychanie przez usta lub zbyt płytki oddech to nieprawidłowość, którą należy skonsultować z logopedą.
Istnieje wiele praktycznych zabaw, które doskonale ćwiczą oddech malca. Do takich aktywności należy przesuwanie przez słomkę lekkich elementów, np. piórek czy piłeczek. Chuchanie na szyby czy lusterka to także doskonały sposób na ćwiczenie oddechu, podobnie jak puszczanie baniek mydlanych.
Do ćwiczeń oddechowych warto wykorzystywać także codzienne czynności. W czasie kąpieli można zdmuchiwać pianę, a przy gorącym obiedzie dmuchać na posiłek. Na spacerze można ćwiczyć oddech poprzez powolne wąchanie roślin czy kwiatów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Panaceum Sklep Zielarsko Medyczny
Medyczna aparatura, materiały
woj. zachodniopomorskie78-400 Szczecinek, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23
-
Invivo Medical Clinic Sp. z o.o. Sp. k.
Centra medyczne
woj. pomorskie80-308 Gdańsk, Wita Stwosza 58
-
Biomed Naturoterapia - Holistyczna, Biorezonans, Ziołolecznictwo , Wodoroterapia
Centra medyczne
woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Krzywa 2
-
Centrum Medyczne Bud-Med
Przychodnie specjalistyczne
woj. podkarpackie35-016 Rzeszów, Hoffmanowej 8a