Jak często należy badać wzrok?
Dzisiejszy skomputeryzowany świat nie jest przyjacielem zdrowych oczu. Nieustannie emitowane niebieskie światło, migające ekrany, praca przed komputerem – to tylko niektóre czynniki, które powodują pogorszenie widzenia, już u młodych osób. Regularne badania profilaktyczne u lekarza specjalisty pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie wady i podjąć kroki zapobiegające ich pogłębianiu.
Jak często należy kontrolować wzrok u okulisty?
Częstotliwość wizyt u lekarza okulisty jest podyktowana indywidualnym stanem zdrowia każdego pacjenta, charakterem pracy oraz wynikami poprzednich badań. Osoby, które mają już zdiagnozowane wady wzroku lub są w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę lub zaćmę powinny odwiedzać gabinet okulistyczny przynajmniej raz w roku.
Osoby dorosłe, przed 40 rokiem życia, pracujące przy komputerze lub w szkodliwych dla oczu warunkach, powinny poddawać się badaniom przynajmniej, co dwa lata. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów zalecane jest natychmiastowe udanie się do specjalisty. Po 40 roku życia oko jest coraz bardziej narażone na różnego rodzaju wady i choroby, w związku z tym, częstotliwość badań kontrolnych powinna wzrosnąć do jednego w roku.
Kiedy udać się do okulisty z dzieckiem?
O profilaktykę wzroku warto zadbać już od pierwszych miesięcy życia. U noworodków urodzonych przedwcześnie lub z niską masą, pierwsze badanie okulistyczne jest przeprowadzane jeszcze w szpitalu. U małych dzieci należy skonsultować ze specjalistą wszelkie niepokojące zmiany – m.in. ropienie oczu czy „uciekające” oko. Pierwsza zalecana wizyta kontrolna powinna odbyć się w chwili ukończenia przez malucha trzech lat. Następnie warto odwiedzać specjalistę przynajmniej raz w roku, w celu obserwacji przebiegu rozwoju oczu i wzroku.
Jak przebiega badanie wzroku?
Badanie wzroku w Centrum Okulistyki Agamed zawsze rozpoczyna się szczegółowym wywiadem z pacjentem. Następnie, w zależności od indywidualnych wskazań i potrzeb lekarz sprawdza ostrość widzenia z daleka i bliska, widzenie peryferyjne, obuoczne, prawidłową konwergencję i ruchy oczne. Czasem, za pomocą lampy szczelinowej i po zastosowaniu specjalnych kropli, ocenia struktury wewnątrz oka. W ramach badania okulista może także wykonać wziernikowanie oka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana