Jak często należy wykonywać profilaktyczne USG piersi?
Każdego roku na raka piersi choruje tysiące kobiet. Choroba ta jest na tyle poważna, że nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Jak zapobiec temu nowotworowi? Najskuteczniejszą metodą są profilaktyczne badania ultrasonograficzne piersi? Jak często wybierać się na USG? Dlaczego badania te są aż tak ważne? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Na czym polega ultrasonografia piersi?
USG piersi to nieinwazyjne badania, które mają na celu zdiagnozowanie chorób piersi u kobiet. Ultradźwięki emitowane przez specjalny aparat są w stanie zobrazować na ekranie urządzenia wnętrze piersi. Pozwala to na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Ogromna szczegółowość nowoczesnych sprzętów pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian w piersi pacjentki, co pozwoli na szybkie i skuteczne podjęcie działań.
Przeczytaj również: Kiedy warto zrobić USG piersi?
Warto zaznaczyć, że fale dźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu człowieka. Nie stanowią one żadnego zagrożenia nawet u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy aparatu z żelem do piersi i sprawdzenie, czy nie ma w nich żadnych guzków. Całe badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa około 15 minut. Nie wymaga ono również większego przygotowania. Przed wizytą musisz pamiętać tylko o tym, aby nie używać żadnych dezodorantów bądź balsamów w okolicach klatki piersiowej.
Przeczytaj również: Jak wcześnie zdiagnozować nowotwór piersi?
Kiedy wykonuje się USG piersi?
Na profilaktyczne badania USG piersi tak naprawdę nigdy nie jest za późno. Zaleca się, aby pierwsze takie badanie wykonać w wieku 20 lat, a następnie powtarzać je mniej więcej co 12 miesięcy. W przypadku zwiększonego zagrożenia nowotworu piersi spowodowanego czynnikami genetycznymi bądź niepokojącymi objawami na sonomammografię należy udać się jak najszybciej.
Przeczytaj również: Badania USG - jak przebiegają?
Centrum Medyczne im. Janusza Mierzwy w Tychach to przychodnia, w której skład wchodzą doświadczeni specjaliści, którzy są wyszkoleni w przeprowadzaniu różnego rodzaju badań USG i tym podobnych czynności.
Pamiętaj, że ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego w przypadku kobiet po ukończeniu 35-40 lat życia USG warto przeprowadzać jeszcze częściej. Według badań do największej liczby zachorowań dochodzi po menopauzie.
Do najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o raku piersi jest wyczuwalny guz w piersi, zmiana jej kształtu lub wielkości bądź przebarwienie skóry. Na sonomammografię warto udać się również w przypadku nieustającego bólu lub urazu piersi. Pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na jej szybkie i skuteczne wyleczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana