Jak przebiega ekstrakcja zęba stałego?

Na czym polega ekstrakcja zęba stałego? Niewiedza pacjentów na temat zabiegu sprawia, że dużo osób się go obawia. A jednak niektóre sytuacje wymagają podjęcia takich działań, aby zadbać o resztę uzębienia. Co może doprowadzić do ekstrakcji zęba stałego? Jak się okazuje, nie muszą za tym stać wyłącznie zaawansowane infekcje. Odpowiednio przeprowadzona ekstrakcja zęba stałego nie doprowadzi do komplikacji zdrowotnych.
Istota i przebieg ekstrakcji zęba
W niektórych przypadkach ekstrakcja zęba jest jedynym sposobem na ochronę pozostałego uzębienia. Zabiegu polegającego na usunięciu zęba powinien podjąć się odpowiedni specjalista. Nieumiejętne działania doprowadzą do problemów zdrowotnych. Ekstrakcja zęba jest zazwyczaj przeprowadzana w gabinetach stomatologicznych. Warto mieć na uwadze, że w wyjątkowych sytuacjach zabieg może wiązać się z pobytem w szpitalu. Ekstrakcję zęba stałego należy rozpocząć od podania pacjentowi znieczulenia. Dzięki temu proces będzie całkowicie bezbolesny.
Kolejny etap zabiegu stanowi zerwanie więzadła wokół zęba i zwichnięcie go za pomocą kleszczy. Stomatolog stosuje odpowiednie ruchy, aby nie narazić pacjenta na dodatkowe komplikacje. Istotną rolę odgrywa staranne oczyszczenie zębodołu z pozostałości zęba. Specjalista musi usunąć kości ze stanem zapalnym, a na koniec umieścić w jamie ustnej gazik, aby powstrzymać krwawienie. Niektóre zęby, np. ósemki, należy usunąć chirurgicznie, przy pomocy wiertła. Ekstrakcję zęba stałego zawsze poprzedza podanie znieczulenia, dlatego zabieg nie jest bolesny.
Kiedy trzeba wykonać zabieg?
Jakie zęby należy usunąć? Zabiegu muszą podjąć się właściciele zainfekowanych zębów. Jeżeli próchnica wywołała zapalenie miazgi, istnieje prawdopodobieństwo, że jedyne rozwiązanie stanowi ekstrakcja. Istnieją przypadki, kiedy zachodzi potrzeba usunięcia całkowicie zdrowego zęba. Zazwyczaj stoi za tym rozwinięta wada zgryzu. Wizja ekstrakcji zęba stałego może wywoływać lęk, jednak prawidłowo przeprowadzona nie sprawi Ci bólu i nie doprowadzi do poważnych komplikacji.
Z tego względu skorzystaj z usług doświadczonego eksperta, np. pracownika gabinetu ortodontycznego Ortodent z Banina. Warto pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych, aby uniknąć licznych problemów. Specjalista poinformuje Cię, jeżeli zajdzie konieczność usunięcia zęba stałego. Pamiętaj, że po ekstrakcji zęba, przez pewien czas nie możesz spożywać posiłków. Poza tym należy ostrożnie pić wodę, a także zrezygnować z alkoholu, tytoniu oraz wysiłku fizycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ewa Błąkała-Zawronek dr n. med. Gabinet stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy
woj. śląskie41-700 Ruda Śląska, Gierałtowskiego 29
-
Specjalistyczna praktyka lekarska Jolanta Krauze. Specjalista chorób wewnętrznych Kardiolog
Lekarze - kardiolodzy
woj. śląskie41-400 Mysłowice, Fryderyka Chopina 22 lok. 1
-
P. i K. Viscardi Praktyka stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy
woj. śląskie43-100 Tychy, Armii Krajowej 101a
-
Dorota Stepczenko-Jach Gabinet Lekarski-Okulistyczny
Lekarze - okuliści
woj. małopolskie32-400 Myślenice, Żwirki i Wigury 17