Jak przebiega pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności?

Spis treści
- Rozmowa z lekarzem specjalistą
- Badanie ginekologiczne
- Badania laboratoryjne
- Konsultacja wyników i planowanie dalszego leczenia
- Wsparcie psychologiczne
Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności to ważny krok dla par, które mają trudności z zajściem w ciążę. Wizyta ta zazwyczaj wywołuje u pacjentów wiele emocji, takich jak niepokój, lęk, ale także nadzieję. Aby pomóc Państwu lepiej zrozumieć, czego można się spodziewać podczas pierwszej wizyty, przygotowaliśmy przewodnik, który szczegółowo opisuje poszczególne etapy tego procesu.
Rozmowa z lekarzem specjalistą
Pierwszym etapem wizyty jest rozmowa z lekarzem specjalistą ds. niepłodności, który przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący historii medycznej obojga partnerów. Lekarz zapyta m.in. o czas trwania starań o dziecko, wcześniejsze ciąże, poronienia czy zabiegi ginekologiczne. Ponadto lekarz może zadać pytania dotyczące stylu życia, diety, nałogów oraz ewentualnych problemów zdrowotnych, które też mogłyby mieć wpływ na płodność.
Przeczytaj również: Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu inseminacji
Badanie ginekologiczne
Kolejnym etapem pierwszej wizyty w klinice niepłodności jest badanie ginekologiczne kobiety. Badanie to obejmuje oglądanie narządów płciowych zewnętrznych, badanie wziernikowe oraz badanie przezpochwowe za pomocą ultrasonografu. Lekarz ocenia stan szyjki macicy, stan błony śluzowej oraz jajników.
Przeczytaj również: Leczenie niepłodności - jakie badania warto wykonać przed rozpoczęciem terapii?
Badania laboratoryjne
W trakcie pierwszej wizyty lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, które mają znaczenie w diagnostyce niepłodności. Dla kobiet najważniejszym badaniem jest określenie rezerwy jajnikowej, czyli badanie AMH. Dodatkowo, mogą to być m.in. badania hormonalne, które pozwolą ocenić poziom hormonów wpływających na płodność, takich jak FSH, LH, prolaktyna czy estradiol. Dodatkowo może być zlecone badania wirusologiczne, immunologiczne lub inne – w zależności od sytuacji klinicznej pacjentki wynikającej z wywiadu medycznego. W przypadku mężczyzn najważniejszym badaniem jest analiza nasienia (semenogram), jednak lekarz może również zlecić badania hormonalne czy serologiczne.
Przeczytaj również: Czym jest HTZ?
Konsultacja wyników i planowanie dalszego leczenia
Po zebraniu wszystkich informacji oraz wyników badań lekarz specjalista będzie mógł postawić diagnozę i przedstawić propozycję dalszego leczenia. To senariusz najbardziej optymistyczny. Czasem wyniki badań wskazują na potencjalne problemy z zajściem w ciążę i wymagają pogłębionej diagnostyki w tym zakresie. W zależności od przyczyny niepłodności specjalista może zaproponować różne metody leczenia – od terapii hormonalnej, po metody wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja domaciczna (IUI) lub in vitro (IVF). Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o leczeniu, para dokładnie omówiła z lekarzem wszystkie dostępne opcje oraz ewentualne ryzyka i korzyści.
Wsparcie psychologiczne
Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności może być dla pary stresującym doświadczeniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże uporać się z negatywnymi emocjami oraz nauczyć radzić sobie ze stresem związanym z procesem leczenia. Wiele klinik oferuje wsparcie psychologiczne dla swoich pacjentów, a rozmowa z psychologiem może być cennym źródłem informacji oraz wsparcia emocjonalnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ideal Partner Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Medyczna aparatura, materiały
woj. podlaskie16-070 Choroszcz, Warszawska 2
-
Medan Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej
Przychodnie specjalistyczne
woj. wielkopolskie63-200 Jarocin, Wrocławska 38