Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Spis treści
Alkoholizm to bardzo powszechna choroba, która niszczy życie nie tylko osoby uzależnionej, ale też jej najbliższych. Niestety alkohol jest bardzo popularną używką, po którą sięgamy wyjątkowo często. Ale to, co początkowo wydaje się jednym kieliszkiem czy drinkiem dla ukojenia nerwów, niezwykle łatwo przeradza się w niekontrolowany problem. Jak pomóc osobie, która zmaga się z alkoholizmem?
Kiedy picie alkoholu staje się problemem?
Największym niebezpieczeństwem dla osoby uzależnionej jest niezauważanie problemu. To właśnie brak świadomości, że wpadło się w alkoholizm, jeszcze bardziej popycha uzależnionego w jego sidła. Taka osoba nie tylko myśli, że ma wszystko pod kontrolą, ale też tłumaczy sobie spożywanie alkoholu jako uzasadnione i nieszkodliwe. Ciężki lub stresujący dzień w pracy, natłok obowiązków domowych i zawodowych, napięte relacje międzyludzkie czy też świętowanie różnych okazji to tylko niektóre wymówki, jakie stanowią pretekst do picia. Niestety często to właśnie takie okazjonalne picie przeradza się w poważny problem. Dlatego jeśli zauważysz, że bliska Ci osoba – odczuwa wyraźny przymus picia, nie kontroluje jego intensywności lub nie potrafi się powstrzymać, czy też zwiększa ilości i częstotliwość spożywanego alkoholu, a w momencie jego odstawienia pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego – najlepiej zasięgnij porady w specjalistycznej placówce takiej jak Ośrodek Terapii Uzależnień „Trzeźwość”. Doświadczeni instruktorzy terapii uzależnień powiedzą Ci, jakie działania podjąć.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze przyczyny uzależnień od alkoholu i hazardu?
Interwencja najbliższych
Pierwszym, a jednocześnie najbardziej sprawdzonym krokiem, jaki warto podjąć, chcąc pomóc osobie uzależnionej, jest przeprowadzenie interwencji. To działanie, które polega na zorganizowaniu spotkania uzależnionego z najbliższymi mu osobami oraz skonfrontowanie go z problemem. Głównym celem interwencji jest przedstawienie uzależnionemu faktów związanych z jego alkoholizmem, a także okazanie wsparcia i gotowości pomocy, tak aby zrozumiał, że ma problem, ale nie jest w nim sam. Zdarza się, że alkoholik, widząc, że niszczy życie swoje i swoich bliskich decyduje się na podjęcie terapii.
Przeczytaj również: Na czym polega odtrucie narkotykowe?
Leczenie przymusowe
Chociaż interwencja zakończona sukcesem to najłatwiejszy sposób, aby pomóc alkoholikowi, niestety w rzeczywistości bardzo często wyparcie jest na tyle silne, że uzależniony nie zauważa lub nie potrafi przyznać się do błędu. Dlatego innym sposobem jest wysłanie alkoholika na przymusową terapię uzależnień. Oczywiście, żeby było to możliwe, muszą zaistnieć określone warunki. Zazwyczaj alkoholik zostaje zmuszony do leczenia w sytuacji, kiedy jego stan zdrowia zagraża życiu lub nie pozwala na samodzielne wyrażenie zgody, a także w sytuacjach, gdy nadużywanie alkoholu powoduje: rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od pracy oraz regularne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.
Przeczytaj również: Skąd się bierze kac? Jak najszybciej dojść do siebie po alkoholu? KacPomoc24
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Medyczne Bud-Med
Przychodnie specjalistyczne
woj. podkarpackie35-016 Rzeszów, Hoffmanowej 8a
-
Beata Rostkowska-Nadolska dr n. med. Gabinet Leczenia Uzależnień, Wszywanie Esperalu
Uzależnienia - leczenie
woj. dolnośląskie51-637 Wrocław, Michałowskiego 9