Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Dzieci są niezwykle ruchliwe i ciekawe świata, a przez to narażone na wiele zagrożeń. Nie każdy rodzic ma świadomość, że najwięcej wypadków przytrafia się im w rodzinnych domach, a nie w przedszkolu lub szkole, gdzie muszą być dostępne środki pierwszej pomocy, a pracownicy posiadać odpowiednie przeszkolenie. Dlatego warto zdobywać przygotowanie pomagające w udzieleniu pomocy dziecku, które uległo stłuczeniu, oparzeniu lub innej groźnej sytuacji.
Jak przygotować się do resuscytacji?
W zależności od rodzaju zdarzenia i wieku dziecka scenariusz udzielenia pierwszej pomocy będzie różny. Jednak każdy rodzic powinien znać sposób przeprowadzenia resuscytacji. Przeprowadza się ją, kiedy dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha. Pierwszym etapem powinno być ułożenie dziecka na plecach i udrożnienie dróg oddechowych przez odchylenie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy. Należy upewnić się, że w ustach dziecka nie znajdują się ciała obce, a drogi oddechowe są otwarte i drożne.
Jeżeli dziecko nie oddycha, należy wykonać 5 oddechów ratowniczych, szczelnie obejmując swoimi ustami usta dziecka lub usta i nos niemowlęcia. Powietrze należy wdmuchiwać przez 1 sekundę, obserwując czy klatka piersiowa się unosi oraz opada. Czynność należy powtórzyć 5 razy. Aby wiedzieć szczegółowo, jak przeprowadzić reanimacje w praktyce warto skorzystać z kursów oferowanych przez Klinikę Pediatryczną Zdrowe Dziecko.
Przebieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dziecka.
W sytuacji, kiedy oddech u dziecka nie powrócił, należy rozpocząć resuscytację. U niemowląt wykonuje się ją, układając 2 palce w dolnej części mostka, a następnie uciskając dane miejsce. Czynność należy powtarzać w stosunku 15 uciśnięć i 2 wdechów. W przypadku dzieci powyżej roku życia uciskać należy dolną część mostka za pomocą dłoni, a ramię ratownika powinno być ustawione prostopadle do klatki piersiowej dziecka. Należy wykonywać serię 15 ucisków i 2 wdechów, starając się zachować tempo od 100 do 120 uciśnięć na minutę.
Kursy pierwszej pomocy dla rodziców i opiekunów
Resuscytacja często może stanowić konieczność, kiedy dojdzie u dziecka do zakrztuszenia się jedzeniem czy połkniętym przedmiotem. O tym, jak zachować się w stanach zagrożenia życia można przygotować się na dedykowanych dla rodziców szkoleniach pierwszej pomocy. Uzbrojenie się w tę wiedzę pozwoli odpowiednio zareagować, pomimo szoku i silnych emocji. Bez względu na rodzaj wypadku, trzeba pamiętać, aby jak najszybciej wezwać pogotowie, które udzieli pomocy wykraczającej poza umiejętności opiekuna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ratownictwo Medyczne Paweł Rogala
Ratownictwo medyczne
woj. mazowieckie06-212 Krasnosielc, Wschodnia 17