Jak ustabilizować stawy po urazie?

Poważne urazy stawów wymagają pomocy lekarskiej oraz założenia opatrunku gipsowego. Jednak nie zawsze jest to konieczne – leczenie i rehabilitacja stawów równie często odbywa się z pomocą ortez ortopedycznych. Przyjrzyjmy się bliżej, jak ustabilizować stawy po urazie, jakie rodzaje ortez wyróżniamy oraz jakie funkcje i zastosowanie mają poszczególne ortezy ortopedyczne.
Stabilizacja kręgosłupa
Ortezy ortopedyczne służą do stabilizacji, unieruchomienia, odciążenia zarówno samego stawu, jak i więzadeł oraz mięśni, a także korekty niewłaściwej pozycji. Zmniejszają dolegliwości bólowe, zapobiegają ich występowaniu oraz poprawiają sprawność ruchową. Jednocześnie, w przeciwieństwie do stałych opatrunków gipsowych mogą być zdejmowane, np. podczas mycia lub rehabilitacji. Z tego względu znajdują szerokie zastosowanie, również w przypadku urazów kręgosłupa. Najczęściej stosowane na tę część ciała ortezy to: kołnierz ortopedyczny, pas obojczykowy, kamizelka obojczykowo-barkowa i orteza piersiowo-lędźwiowo-krzyżowa.
Kołnierze, pasy, kamizelki i ortezy ortopedyczne są zalecane przy zwyrodnieniach, urazach (także złamaniach), osteoporozie, naciągnięciach więzadeł, przeciążeniach ścięgien lub zespołach bólowych. Jednak co ważne, niezależnie od rodzaju schorzenia, każdą ortezę należy dobrać w porozumieniu z lekarzem.
Stabilizacja kończyn górnych i dolnych
Jak już wspomnieliśmy, poważne urazy stawów zwykle wymagają unieruchomienia za pomocą gipsu. Jednak po jego zdjęciu niezbędna jest dalsza stabilizacja stawu, aby nie doprowadzić do ponownego uszkodzenia świeżo zagojonych tkanek. Wówczas z pomocą przychodzą ortezy ortopedyczne, które umożliwiają unieruchomienie stawu w wybranym położeniu. Stabilizacja kończyny w pozycji anatomicznej jest zalecana po operacjach, przy leczeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, a także profilaktycznie. Wśród najczęściej stosowanych i dostępnych w ofercie sklepu ortopedycznego i rehabilitacyjnego Orto-Tech z Warszawy ortez kończyn górnych i dolnych możemy wyróżnić: aparat na przedramię i ramię, ortezę stawu biodrowego, uda, a także stawu skokowego i stopy.
W zależności od rodzaju urazu stosuje się ortezy sztywne, półsztywne lub elastyczne. Ortezy sztywne są stosowane do stabilizacji stawów po urazach i operacjach. Półsztywne wspomagają stawy przy urazach tkanek miękkich, natomiast miękkie są stosowane profilaktycznie. Tu, podobnie jak w przypadku ortez kręgosłupa, rodzaj stabilizacji powinien dobrać lekarz lub fizjoterapeuta, aby nie dopuścić do pogłębienia urazu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Activeorto Rafał Zieliński
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt
woj. mazowieckie03-822 Warszawa, Grochowska 333
-
Remedium s.c. Małgorzata Puchalska, Ewa Nych
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt
woj. dolnośląskie53-413 Wrocław, Ołowiana 2 lok. 4
-
Centrum Terapii Obrzęków
Lekarze - rehabilitacja medyczna
woj. dolnośląskie53-522 Wrocław, Skwierzyńska 28a