Jak wygląda badanie OCT (jaskrowe)?

Jaskra to choroba oczu, która uszkadza nerw wzrokowy. We wczesnych, a nawet średniozaawansowanych stadiach może przebiegać ona bezobjawowo, doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Leczenie jaskry zawsze wymaga prawidłowego rozpoznania choroby co do jej typu, stopnia zaawansowania, tempa rozwoju choroby. Do tego służy specjalistyczna diagnostyka w kierunku tej choroby, a jednym z ważnych badań z tego zakresu jest tomografia koherentna OCT. Sprawdź w artykule, jak ono wygląda.
Czym jest badanie OCT jaskrowe?
Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia komputerowa, to jedno z rozwiązań, umożliwiających przekrojowe zobrazowanie poszczególnych struktur oka. Badanie OCT jest bardzo pomocne także w diagnostyce jaskry. Dzięki niemu okulista glaukomatolog może wnikliwie i precyzyjnie ocenić tarczę nerwu wzrokowego (ONH) oraz warstwy włókien nerwowych siatkówki w okolicy okołotarczowej (RNFL).
Badanie OCT jaskrowe to obecnie standard w diagnostyce jaskry, natomiast warto wiedzieć, że aparaty wykonujące to badanie są różnej klasy i wykonują to badanie w różnej jakości. To tak jak z samochodami. Są mercedesy, audi, lexusy i są inne marki. Wszystkie są dopuszczone do ruchu drogowego, wszystkie jeżdżą, a jednak to nie to samo. W przypadku jaskry jakość diagnostyki jest szczególnie ważna bo stawką jest wzrok.
Badanie pozwala ocenić jak choroba postępuje oraz czy podjęte leczenie jest skuteczne. Jest ono nieszkodliwe, dlatego też jeśli zachodzi taka potrzeba, może być wielokrotnie powtarzane.
Badanie OCT jest jednym z kilku, które należy wykonać, żeby zdiagnozować lub wykluczyć jaskrę. Do pełnego rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie także pozostałych badań, które są wymagane w procedurze diagnostycznej.
Kto może wykonać badanie OCT?
Wykonanie badania OCT nie jest czynnością prostą. Wymaga ono od lekarza diagnosty dużych kompetencji i doświadczenia. Zwłaszcza analiza i interpretacja wyniku badania powinna być przeprowadzona przez doświadczonego diagnostę, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra.
Przygotowanie do badania OCT i jego przebieg
Badanie OCT nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Może zdarzyć się tak, że pacjentowi zostaną podawane specjalne krople do oczu, które rozszerzają źrenice. Następnie pacjent siada przed aparaturą oraz opiera głowę na podpórce. Ważne jest, żeby w czasie badania wzrok był skupiony na prezentowanym punkcie. Koncentracja wzroku i współpraca pacjenta może mieć duży wpływ na jakość badania.
Badanie OCT trwa kilka minut, jest bezbolesne i nieuciążliwe dla pacjenta. Podczas badania lekarz ocenia tarczę nerwu wzrokowego oraz warstwy włókien nerwowych siatkówki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ewa Głuch Salon Optyczny, Gabinet Okulistyczny
Optycy
woj. świętokrzyskie26-200 Końskie, Krakowska 15
-
Ortopeda Camlet Krzysztof Gabinet Ortopedyczny, Konsultacje Ortopedyczne
Lekarze - ortopedzi
woj. mazowieckie07-400 Ostrołęka, rtm. Witolda Pileckiego 14 (wej. od Al. .Jana Pawła II)
-
Dental Med Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Grzegorz Wojcierowski
Lekarze - stomatolodzy
woj. śląskie44-304 Wodzisław Śląski, Teligi 27A
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczno-Ortodontyczny Halina Wasilewska
Lekarze - stomatolodzy
woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 18a