Jak wyglądają badania alergologiczne?

Alergia potrafi być bardzo uciążliwa i wpływa na komfort naszego codziennego funkcjonowania. W niektórych przypadkach może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego, jeśli podejrzewamy uczulenie na pokarm, rośliny lub inne substancje, warto wykonać profesjonalne badanie alergologiczne bez względu na wiek. Dzięki testom poznamy substancję uczulającą i będziemy mogli skutecznie jej unikać lub wdrożyć leczenie. Jak zatem wyglądają badania alergologiczne?
Czym jest alergia?
Alergią nazywamy reakcję obronną organizmu na alergen, którym jest substancja nieszkodliwa dla osób zdrowych. Jednak w przypadku alergików ich organizm uznaje ją za wroga i stara się zwalczyć. Badania alergologiczne pozwalają wykryć alergen i zastosować leczenie, które ograniczy negatywne objawy i skutki alergii. Kiedy organizm ludzki uzna dany czynnik za szkodliwy alergen, produkuje przeciwciała immunoglobuliny E. Jeśli nasz układ odpornościowy nauczył się rozpoznawać dany czynnik właśnie jako alergen, to natychmiast następuje reakcja obronna organizmu, dająca uciążliwe objawy.
Rodzaje badań alergologicznych
W odnalezieniu alergenu pomagają specjalistyczne testy alergologiczne. Istnieje kilka rodzajów, ponieważ różnią się sposobem przeprowadzania. Do najpopularniejszych zalicza się:
- badania skórne,
- badania z krwi,
- próby prowokacyjne.
Badania skórne pozwalają wykryć natychmiastowo alergię na dany czynnik. Można je dodatkowo podzielić na testy skórne punktowe oraz płatkowe. Podczas wykonywania testów punktowych nanosi się kilka kropel alergenu pod skórę przy pomocy ukłucia i po około 20 minutach, można ocenić, czy organizm reaguje negatywnie na dany czynnik. Badania płatkowe polegają na przyklejeniu specjalnych plastrów z alergenami na skórę pleców. Po upływie 48 godzin można ocenić reakcję skóry na dany czynnik. Natomiast badania z krwi polegają na pobraniu krwi i określeniu w niej przeciwciał dla najczęstszych alergenów, jak pleśni, roztocza czy te pochodzenia zwierzęcego. Próby prowokacyjne z kolei wykonuje się poprzez poddanie narządu np. nosa działaniu danego alergenu i obserwacji, czy wystąpią charakterystyczne objawy.
Gdzie wykonać badania alergologiczne?
Jeśli zależy nam na rzetelnych badaniach przeprowadzonych pod doświadczonym okiem specjalistów, to warto wybierać placówki medyczne z doświadczeniem, przykładowo pracownia Alergo-Med z Krakowa. Certyfikowane laboratoria oferują zazwyczaj podstawowe metody badania reakcji alergologicznych, jak i bardziej zaawansowane pozwalające wykryć rzadkie alergeny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczno-Ortodontyczny Halina Wasilewska
Lekarze - stomatolodzy
woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 18a
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy
woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Dorota Stepczenko-Jach Gabinet Lekarski-Okulistyczny
Lekarze - okuliści
woj. małopolskie32-400 Myślenice, Żwirki i Wigury 17
-
Vitamed 2 Gabinet Ortodontyczny Barbara Wędrychowska-Szulc
Lekarze - ortodonci
woj. zachodniopomorskie71-004 Szczecin, Ledóchowskiego 16 lok. U3A