Jakie leki określa się mianem homeopatycznych?

Produkcja preparatów homeopatycznych podlega zarówno nowoczesnym standardom wytwarzania leków, jak i zasadom zapoczątkowanym przez ich twórcę Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. Najczęściej leki te występują w postaci granulek, czopków, kropli do oczu i nosa oraz maści, podobnie jak pozostałe leki. Składniki użyte do ich produkcji również bywają podobne. Co zatem odróżnia leki homeopatyczne od innych?
Czym jest homeopatia?
Homeopatię jako metodę leczenia zaproponował po raz pierwszy Christian Friedrich Samuel Hahnemann w 1796 r. Polegała ona na stosowaniu preparatów z mocno rozcieńczonymi substancjami na objawy, które wywołują te same substancje w większych stężeniach. Przykładem mogą być stosowane w homeopatii jady węży, zawierające neurotoksyny, rzadziej hemotoksyny i miotoksyny. Przy ukąszeniu są one niezwykle groźne, najczęściej porażają układ nerwowy, a w postaci preparatów homeopatycznych stosowane są zazwyczaj właśnie jako remedium na problemy związane z układem nerwowym, na przykład w chorobie Parkinsona czy w terapii bólu. Zasadę tę nazwano „similia similibus curantur”, co oznacza „podobne leczy się podobnym”. Szybko stała się ona podstawą produkcji leków homeopatycznych na kaszel, katar, bezsenność i setki innych chorób.
Przeczytaj również: Od czego zależy, czy lek jest refundowany?
Współczesne leki homeopatyczne
Zasady dawnych homeopatów przetrwały do dzisiaj. Proces rozcieńczania składników aktywnych określa się potencjonowaniem, a mieszanie roztworu poprzez wstrząsanie lub ucieranie – dynamizowaniem. Powstałe w ten sposób mieszaniny stają się podstawą do wytwarzania preparatów w postaci stałej, półpłynnej lub płynnej. Stosuje się je zarówno przy nagłych zachorowaniach, jak i dolegliwościach przewlekłych.
Dawni homeopaci wykorzystywali do produkcji preparatów starannie dobrane substancje roślinne, zwierzęce i mineralne, podkreślając, że najlepsze efekty przynosi leczenie mieszankami dobieranymi indywidualnie. Współczesne leki są wytwarzane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania GMP (ang. Good Manufacturing Practice). By uzyskać dopuszczenie do obrotu w Polsce, muszą one przejść postępowanie rejestracyjne w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, są więc zupełnie bezpieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aseopaper Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Higieniczne, opatrunkowe artykuły
woj. śląskie42-600 Tarnowskie Góry, Czarnohucka 3