Jakie są główne przyczyny powstawania hemoroidów?
Proktologia to dział medycyny, który skupia się na schorzeniach pojawiających się na obszarze ostatniego odcinka układu pokarmowego, tj. odbytnicy, odbytu i jego kanału. Do problemów, jakimi zajmuje się lekarz o takiej specjalności, należą m.in. hemoroidy – rodzaj żylaków, które przyjmują postać bolesnych guzków. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej dolegliwości?
Jednym z najbardziej oczywistych objawów hemoroidów jest krew pojawiająca się na papierze toaletowym po skorzystaniu z ubikacji. Przy oddawaniu stolca można także odczuwać wyraźny dyskomfort – skóra pokryta guzkami zwykle piecze, szczypie lub swędzi. Zmiany sprawiają, że ma się uczucie obrzęku oraz nadwrażliwości w pobliżu odbytu. Zachodzą również trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny, ponieważ powstałe żylaki przeszkadzają w odpowiednim usunięciu zanieczyszczeń, co z kolei może prowadzić do dalszych powikłań.
Przeczytaj również: Problemy ze słuchem u dzieci - do czego mogą prowadzić?
Co przyczynia się do powstawania hemoroidów?
Jednym z największych „sprzymierzeńców” hemoroidów jest siedzący tryb życia. Grupa ryzyka obejmuje osoby pracujące przy komputerze, zawodowych kierowców, a nawet tzw. gamerów. Wizyta u proktologa może być też spowodowana przez nieodpowiednią dietę oraz problemy z układem trawiennym, które przyczyniają się do licznych zaparć (np. niewystarczająca ilość błonnika w jadłospisie lub zespół jelita drażliwego). Co ciekawe, pojawienie się żylaków odbytu może być wywołane przez biegunki i wymioty (towarzyszące m.in. zaburzeniom odżywiania).
Przeczytaj również: Czym konkretnie zajmuje się lekarz nefrolog?
Do częstych przyczyn powstawania hemoroidów zalicza się także ciążę i poród. W pierwszym przypadku bezpośrednie źródło guzków stanowi płód uciskający na układ żylny, a tym samym wpływający na przepływ krwi i perystaltykę jelit. W drugim – rozciągnięcie się żylaków odbytu powoduje parcie przy porodzie. Uznaje się, że im więcej przebytych ciąż, tym większe ryzyko pojawienia się hemoroidów. Jak twierdzą specjaliści z przychodni proktologicznej w On-Clinic, ze względu na spowolnioną pracę jelit guzki występują też u osób powyżej 50 roku życia.
Przeczytaj również: Czym jest AMD?
Co wpływa na pojawianie się hemoroidów?
Hemoroidy mogą powstać u pacjentów z predyspozycjami genetycznymi, a także otyłych oraz z chorobami związanymi z układem krążenia. Żylaki odbytu bywają też „skutkami ubocznymi” przyjmowania niektórych leków. Ryzyko zwiększają preparaty przepisywane na nadciśnienie, kaszel i uspokojenie. Wśród przyczyn stojących za tym schorzeniem wymienia się również np. używki, odwodnienie spowodowane piciem niewystarczającej ilości płynów i wysiłek fizyczny. Rzadziej wskazuje się raka odbytu i odbytnicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana