Niepokojące objawy przy oddawaniu moczu. O czym mogą świadczyć?
Choroby układu moczowo-płciowego to problem nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Rzecz w tym, że wielu z nich wstydzi się wizyty u urologa i odkłada ją w nieskończoność. To natomiast, w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości przy oddawaniu moczu, może przyczyniać się do pogłębiania ewentualnej choroby. Jakie dolegliwości towarzyszące oddawaniu moczu powinny skierować mężczyznę do gabinetu urologa?
Z czego wynikają problemy na tle urologicznym?
Pojawiające się problemy z układem moczowym u mężczyzn są czymś zupełnie naturalnym. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń na tym tle wzrasta w miarę starzenia się, dlatego specjaliści zalecają wykonanie rutynowych badań kontrolnych po ukończeniu 40. roku życia, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy. W przeciwnym przypadku, gdy występują jakiekolwiek dolegliwości, do urologa należy zgłosić się niezwłocznie.
Panowie, u których istnieje uzasadnione podejrzenie obciążenia genetycznego na tym tle, zobowiązani są do badań kontrolnych regularnie, przynajmniej raz w roku, nie później niż po przekroczeniu wspomnianego wyżej wieku. Problemy urologiczne mogą wynikać także z urazów mechanicznych czy wad wrodzonych. Należy pamiętać, że większość chorób, które zostaną wykryte w ich wczesnym stadium dzięki konsultacji urologicznej, mają dobre rokowania.
Objawy podczas oddawania moczu, które mogą świadczyć o chorobie
Najczęściej występującymi, niepokojącymi objawami są częstomocz i problemy z trzymaniem moczu o charakterze krótkotrwałym bądź przewlekłym. Zazwyczaj towarzyszą im wysiłek przy oddawaniu moczu, częsta potrzeba oddawania moczu, powolny strumień moczu lub zmiana jego zabarwienia czy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Kolejne objawy to ból i pieczenie podczas oddawania moczu oraz znajdująca się w nich krew bądź wydzielina ropna. Jak tłumaczy specjalista z gabinetu urologicznego lek. med. Piotra Kowalskiego w Łodzi, wszystkie te objawy mogą wskazywać m.in. na bakteryjne zakażenie układu moczowego lub powszechny u mężczyzn łagodny rozrost prostaty, mający związek z wiekiem mężczyzny.
Niepokojące objawy podczas oddawania moczu – co dalej?
W pierwszej kolejności niezwłocznie należy udać się na wizytę u urologa. Podczas konsultacji specjalista przeprowadza wywiad lekarski oraz wykonuje podstawowe badania, takie jak np. USG prostaty. Na tej podstawie urolog stawia diagnozę i podejmuje decyzje dotyczące przebiegu leczenia. Wczesna wizyta może pozwolić na uniknięcie zabiegu chirurgicznego i zastosowanie leków farmakologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana