Podstawowe zasady higieny jamy ustnej przy założonym aparacie ortodontycznym

Prawidłowa higiena to podstawa zdrowej jamy ustnej. Osoby, które zdecydowały się na założenie stałego aparatu ortodontycznego, muszą na czas leczenia zmienić swoje nawyki i nauczyć się higieny jamy ustnej na nowo. Na szczęście dbanie o czystość zębów podczas leczenia ortodontycznego wcale nie musi być trudne. Dowiedz się, jakie akcesoria warto zakupić i jak ich prawidłowo używać.
Higiena aparatu ortodontycznego a akcesoria
Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym jest o tyle trudniejsza, że należy dbać nie tylko o czystość zębów, ale i samego aparatu. W tym celu najlepiej sprawdza się szczoteczka soniczna o miękkim włosiu. Nie tylko dociera w trudno dostępne miejsca, ale też nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia aparatu. Na rynku dostępne są urządzenia dedykowane właśnie osobom ze stałym aparatem ortodontycznym. Warto zaopatrzyć się także w szczoteczki ortodontyczne, za pomocą których można dokładnie oczyścić zamki i drut aparatu.
Przeczytaj również: Klinika ortodontyczna - zakres usług
Obowiązkowa jest także odpowiednia nić dentystyczna, dzięki której można usunąć płytkę nazębną z powierzchni stycznych zębów. Doskonale sprawdza się tutaj nić Superfloss, która ma sztywną część ułatwiającą aplikację pod aparat. Przyda się również porządny irygator do zanieczyszczeń, których nie sposób usunąć metodą mechaniczną.
Przeczytaj również: Skąd biorą się wady zgryzu?
Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym – krok po kroku
Instrukcji dotyczącej higieny jamy ustnej udziela ortodonta po założeniu aparatu. Można też w tym celu udać się na konsultację ortodontyczną, np. w gabinecie dr Beaty Kaiser-Ziorkiewicz w Gdyni. Często również w gabinecie ortodontycznym można nabyć wszelkie niezbędne akcesoria do czyszczenia aparatu i jego trudno dostępnych miejsc, jak np. szczeliny zamków.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się ortodoncja?
Ważne jest, by myć zęby i aparat po każdym posiłku, ponieważ ryzyko powstania próchnicy podczas leczenia ortodontycznego jest wyższe. Przed przystąpieniem do szczotkowania powinno się je nitkować. Samo mycie należy zacząć od miejsc, w których aparat przylega do zębów i kończyć na wolnych przestrzeniach, trzymając szczoteczkę pod kątem 45° i wykonując ruchy wymiatające. Następnie należy umyć aparat dedykowanymi akcesoriami i użyć irygatora. Na koniec jamę ustną można przepłukać delikatnym płynem do płukania. Należy także pamiętać o przestrzeganiu właściwej diety.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dental Med Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Grzegorz Wojcierowski
Lekarze - stomatolodzy
woj. śląskie44-304 Wodzisław Śląski, Teligi 27A
-
Medan Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej
Lekarze - interniści
woj. wielkopolskie63-200 Jarocin, Wrocławska 38
-
Wsparcie Usługi lekarskie i psychoterapeutyczne Magdalena Skał-Mydłowska
Lekarze - psychiatrzy
woj. łódzkie91-402 Łódź, Pomorska 94
-
Ergomed NZOZ Specjalistyczna Przychodnia Lekarska
Lekarze - medycyna pracy
woj. małopolskie30-415 Kraków, Bonarka 18