Rehabilitacja po ACL. Zasady postępowania

ACL to inaczej zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Uraz ten zalicza się do jednych z najczęstszych w zakresie kolan. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest operacyjne zrekonstruowanie więzadła. W przypadku braku zdecydowania się na rekonstrukcje u pacjenta może dochodzić do podwichnięcia powierzchni stawowej, co skutkuje uciążliwym „uciekaniem” nogi z prawidłowej pozycji. Odkryj, co warto wiedzieć na ten temat.
Rehabilitacja przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Podstawą w przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego jest operacja. Rehabilitacja jest bardzo ważna i wręcz konieczna, lecz większość takich działań odbywa się po rekonstrukcji. Czym może skutkować brak odpowiednio dopasowanych zabiegów? Przede wszystkim niemożliwością powrotu do formy sprzed zerwania więzadła. Dawniej, konieczne było unieruchomienie kolana i stopniowe wznawianie jego aktywności, cały ten proces trwać mógł nawet do 12 tygodni po operacji. Jednak jak zaznaczają specjaliści z takich firm, jak Centrum Synergia – dzięki postępowi w medycynie rehabilitacja po ACL jest skrócona. Pacjent więc szybciej dochodzi do siebie i odzyskuje zdolności ruchowe.
Rodzaje rehabilitacji po ACL – jak to wygląda w praktyce
Rehabilitacja po ACL jest złożonym procesem i dzieli się tak naprawdę na dwa różne etapy. Wyróżnia się w tym przypadku czynności:
- przedzabiegowe,
- pozabiegowe.
Błędne jest stwierdzenie, że rehabiltacja po ACL zaczyna się dopiero po wykonanym zabiegu. Zgodnie z nowoczesnymi metodami należy ją podjąć jeszcze przed operacją. Kładzie się wówczas nacisk przede wszystkim na przywrócenie właściwego chodu. Kluczowe na tym etapie jest również pozbycie się powstałych obrzęków, jak również wzmocnienie mięśni nogi, która poddana zostanie zabiegowi. Przed samą operacją pacjent powinien być przyzwyczajany do chodzenia o kuli, co znacznie ułatwi mu poruszanie się już po wykonanym zabiegu.
Rehabilitacja już po wykonanym zabiegu jest nieco trudniejsza z uwagi na gips oraz ortezę. Wprowadza się wówczas szereg ćwiczeń mających przywrócić dawną sprawność. Przyśpieszenie rehabilitacji jest możliwe wyłącznie z uwzględnieniem oceny rehabilitanta. Warto zaznaczyć, że niezależnie od wybranej ścieżki – standardowej czy nieco szybszej – należy bezwzględnie pamiętać o czasie, jaki jest potrzebny tkankom, aby powróciły do stanu sprzed kontuzji. Błędnie przeprowadzone zabiegi mogą przynieść zdecydowanie więcej negatywnych efektów. Ważne jest bezwzględne postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Remedium s.c. Małgorzata Puchalska, Ewa Nych
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt
woj. dolnośląskie53-413 Wrocław, Ołowiana 2 lok. 4
-
Activeorto Rafał Zieliński
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt
woj. mazowieckie03-822 Warszawa, Grochowska 333
-
Mateusz Rosiak Sklep Medyczny-Pracownia Ortopedyczna
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt
woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, al. Wyzwolenia 19
-
Centrum Terapii Obrzęków
Lekarze - rehabilitacja medyczna
woj. dolnośląskie53-522 Wrocław, Skwierzyńska 28a