Rodzaje plomb dentystycznych

Ubytki zębowe to najczęściej diagnozowany problem podczas wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Powstanie ubytku w zębie może być efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz unikaniem wizyt kontrolnych u dentysty. W przypadku stwierdzenia u pacjentów ubytków konieczne jest ich wyczyszczenie, opracowanie oraz uzupełnienie plombami, czyli materiałem stosowanym do wypełniania tkanek zębów. W naszym artykule dokładniej tłumaczymy, w jakich celach wykorzystywane są plomby oraz jakie są ich rodzaje.
W jakich przypadkach konieczne jest zastosowanie plomb dentystycznych?
Plomby dentystyczne stosuje się w celu odbudowy fragmentów zębów. Najczęściej materiał ten jest wykorzystywany w leczeniu wykrytych w uzębieniu ubytków oraz w przypadku powstania niewielkiego ukruszenia w koronie zęba. Po opracowaniu przez dentystę miejsca, w którym stwierdzono rozwiniętą chorobę próchnicową lub ukruszenie zęba, powstały ubytek uzupełnia się plombą. Jak dokładnie wygląda wypełnienia zęba plombą, zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza dentystę z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach. Wytłumaczył nam, że:
Wypełnienie ubytków zębowych plombami jest jednym z podstawowych rodzajów zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg rozpoczyna się od naruszenia przez dentystę wiertłem struktury chorego zęba. Następnie jest on dokładnie oczyszczany z bakterii i dezynfekowany. W wyniku tych działań w zębie powstaje ubytek, który następnie musi być szczelnie wypełniony plombą. Takie zabezpieczenie jest konieczne, żeby odsłonięte głębsze warstwy zęba nie były narażone na przedostawanie się do nich resztek jedzenia oraz po to, żeby całe uzębienie się dobrze prezentowało.
Ważnym powodem zastosowania plomby jest też to, że odsłonięcie głębszych tkanek zęba sprawia, że stają się on bardziej wrażliwy na takie czynniki, jak działanie wysokiej lub niskiej temperatury, znajdujące się w sokach czy w owocach kwasy, a także na działanie znajdujących się w jamie ustnej bakterii.
Najczęściej wybierane rodzaje plomb
W leczeniu ubytków zębowych obecnie korzysta się z kilku rodzajów plomb. Najczęściej wybierane są:
- Plomby kompozytowe – kompozyt ma kolor zbliżony do koloru uzębienia. Jego konsystencja przypomina nieco plastelinę, dzięki czemu stomatolog może go idealnie dopasować do wielkości powstałego ubytku.
- Plomby amalgamatowe – ten rodzaj plomb jest wytwarzany ze stopów metali i rtęci. Obecnie amalgamaty stosowane są dość rzadko. Co prawda charakteryzują się niską ceną, ale ich wadą jest mało estetycznie wyglądający ciemnoszary kolor.
- Plomby porcelanowe – tego typu plomby stosuje się w przypadku bardzo dużych ubytków. Takie plomby, podobnie jak kompozyt, charakteryzują się idealnym kolorem, który doskonale pasuje do koloru innych zębów. Plomby porcelanowe dodatkowo mają bardzo długą trwałość.
- Plomby z cementu glasjonomerowego – rodzaj plomb, które stosowane sią w stomatologii dziecięcej do uzupełniania ubytków w zębach mlecznych. Doskonale przylega do powierzchni zębów, zawiera, mający działanie przeciwpróchnicze fluor, ale ma mało estetycznie wyglądający szary kolor.
Jak trwałe są plomby?
Uzupełnienie powstałego w zębie ubytku plombą jest metodą, która jeżeli jest dobrze wykonana, starcza na lata. W niektórych przypadkach może jednak dojść do przedwczesnego wypadnięcia z zęba plomby, np. na skutek przegryzania twardych pokarmów, czy żucia gumy. W takich przypadkach konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się na wizytę do dentysty i na nowo wypełnienie ubytku, po to, żeby go zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy
woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Endo-Med Róża Pyskło
Lekarze - endokrynolodzy
woj. mazowieckie07-410 Ostrołęka, rtm. Witolda Pileckiego 14