Skuteczne metody leczenia zeza

Prawidłowe widzenie dwuoczne pozwala na obserwację rozległego wycinka przestrzeni, a jednocześnie ułatwia ocenę odległości od widzianego przedmiotu oraz umożliwia właściwą percepcję głębi. Dzięki niemu można łatwo się przemieszczać, unikając przeszkód oraz koordynować swoje ruchy. Zaburzenia widzenia takie jak zez znacznie utrudniają funkcjonowanie. Są one szczególnie uciążliwe u dzieci, ponieważ niekorzystnie wpływają na rozwój w wielu obszarach.
Dlaczego powstaje zez i czym się objawia?
Powstanie zeza oznacza nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych względem siebie związane ze złym działaniem mięśni odpowiedzialnych za ich ruch. Przy zmianie kąta patrzenia oczy nie przesuwają się w sposób zsynchronizowany z zachowaniem odpowiedniej pozycji względem siebie, przez co osoba dotknięta tym schorzeniem nie może prawidłowo widzieć głębi i oceniać odległości. Zez może mieć postać tzw. zeza towarzyszącego lub ukrytego. W pierwszym przypadku oko zezujące przemieszcza się wraz z okiem zdrowym, jednak jest ustawione pod złym kątem – zbieżnie, rozbieżnie, z przesunięciem w górę, w dół albo skośnie. Przy zezie ukrytym przyczyną zaburzeń widzenia jest silniejsze działanie mięśni sterujących jedną z gałek ocznych, w wyniku czego oko słabsze przemieszcza się nierównomiernie z silniejszym. W efekcie zeza dochodzi do zaburzeń widzenia, a oko dotknięte tym schorzeniem może całkowicie stracić zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Kluczowe jest więc szybkie wykrycie i rozpoczęcie leczenia zeza. We Wrocławiu zajmuje się tym m.in. Ośrodek Okulistyczny.
Przeczytaj również: Zabiegi laserowe w okulistyce - możliwości, wskazania i przeciwwskazania
Jak leczy się zeza?
Leczenie zeza może być prowadzone różnymi metodami, które pozwalają na odbudowanie prawidłowego widzenia nie tylko na poziomie działania gałek ocznych, ale także właściwej interpretacji bodźców wzrokowych przez mózg. U dzieci dotkniętych zezem możliwe jest wykonanie operacji, która koryguje ustawienie gałek ocznych przez ingerencję w obsługujące je mięśnie. Inną możliwością jest zastosowanie pryzmatów, które umożliwiają uzyskanie właściwego kąta widzenia. Często stosowaną opcją jest zasłanianie oka silniejszego i pobudzanie do pracy oka niedowidzącego. Wykorzystuje się także ćwiczenia pleoptyczno-ortoptyczne np. przez pokazywanie obrazków stereoskopowych.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze problemy ze wzrokiem u dzieci?
Leczenie zeza przynosi dobre rezultaty, jeśli jest podjęte odpowiednio wcześnie. Placówką specjalizującą się w korekcji zeza jest Ośrodek Okulistyczny we Wrocławiu. W zależności od rodzaju zeza i uwarunkowań medycznych lekarze specjaliści są w stanie dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną dla każdego pacjenta.
Przeczytaj również: Optyk a okulista - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ellmed Centrum stomatologii i specjalistyki ogólnomedycznej
Lekarze - stomatolodzy
woj. wielkopolskie62-035 Kórnik, pl. Niepodległości 43
-
Denmed Gabinet stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy
woj. małopolskie33-100 Tarnów, Skargi 42 lok. 1
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Beata Kaiser-Ziarkiewicz specjalista ortodonta
Lekarze - ortodonci
woj. pomorskie81-575 Gdynia, Starodworcowa 4A
-
Ewa Hornik-Pietrzyk Gabinet ortodontyczny
Lekarze - ortodonci
woj. śląskie40-093 Katowice, Słowackiego 51