Sposoby leczenia paradontozy
Paradontoza to najbardziej rozpowszechniona choroba przyzębia. Jakkolwiek próchnica staje się od razu zauważalna i najczęściej szybko stosuje się leczenie, to objawy paradontozy są na ogół lekceważone przez pacjentów. Możliwe, że wpływa na to fakt, że choroba nie od razu daje sygnały w postaci bólu. Ponadto mało który pacjent jest w pełni świadomy jej skutków. Jak objawia się paradontoza i jakie są metody leczenia?
Jakie są przyczyny paradontozy i jakie daje ona objawy?
Najczęstszą przyczyną paradontozy jest zwykły brak higieny jamy ustnej. Tylko nieliczny procent stanowią te innego rodzaju. To właśnie z powodu istnienia płytki nazębnej, a w konsekwencji kamienia, powstaje paradontoza. Choroba na początku rozwija się bez zauważalnych objawów, jednak z czasem przychodzą problemy w postaci zaczerwienionych i obrzmiałych dziąseł, bólu i swędzenia, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz krwawienia z dziąseł. Ruchomość samych zębów to już jeden z ostatnich objawów choroby, gdzie leczenie jest bardzo trudne.
Trzeba wiedzieć, że pierwsza pomoc, jaka nadejdzie w razie paradontozy, w postaci płukanek czy specjalnych past to tylko łagodzenie objawów. Prawdziwa choroba wymaga trudnego i długiego leczenia w dobrych gabinetach stomatologicznych, takich jak Centrum stomatologii Ortodentis. Tam właśnie lekarz stomatolog określa stopień rozwoju schorzenia i planuje taktykę walki.
Pierwsze, co należy w takich przypadkach zrobić, to pozbycie się płytki nazębnej i kamienia, jako największego źródła bakterii chorobotwórczych. W tym celu stosuje się skaling oraz piaskowanie. Po takim przygotowaniu można zacząć właściwe leczenie.
W jaki sposób leczy się paradontozę?
Proces leczenia nie zawsze może się odbyć w zwykłym gabinecie stomatologicznym. W momencie, gdy choroba potworzyła już kieszonki ropne, niezbędna jest pomoc chirurga. Leczenie paradontozy w początkowym stadium może odbywać się za pomocą wyczyszczenia ognisk zapalnych. Jednak w przypadku, gdy choroba poczyniła spustoszenia w tkance, są niezbędne specjalne wszczepy, które przywracają funkcjonalność tkankom przytrzymującym zęby. Wszczepy mogą być syntetyczne lub z tkanek ludzkich i zwierzęcych.
Ostatnim objawem paradontozy jest wypadanie zębów, dlatego podczas leczenia ma miejsce walka o każdy ząb, nawet jeśli miałby to być jeden z ostatnich. Albowiem każdy z nich może się przydać na oparcie korony w razie potrzeby odtwarzania uzębienia. W przypadku całkowitej utraty zębów pozostaje tylko proteza całkowita lub implanty zębowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana