Ultrasonografia i jej znaczenie w ciąży

Kobiety w ciąży powinny być pod stałą opieką lekarzy, przede wszystkim ginekologów, którzy kontrolują stan zarówno pacjentek, jak i rozwijającego się w nich nowego życia. Jednym z podstawowych badań jest kontrola ultrasonografem zwana USG. Jak ona przebiega i dlaczego jest aż tak istotna? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedzi oraz dowiedzieć się więcej na ten temat.
Na czym polega badanie USG?
Ultrasonograf to urządzenie, które wykorzystuje ultradźwięki do badania wnętrza ciała pacjentów i pacjentek. W przypadku kobiet w ciąży może być ono wykonywane przez brzuch lub dopochwowo. USG pozwala na zobrazowanie budowy płodu, a w ten sposób ocenienie, czy rozwija się on prawidłowo. Na pewnym etapie możliwe jest również stwierdzenie płci dziecka. W celu bezpiecznego przeprowadzenia ciąży, niezbędna jest zatem ultrasonografia ginekologiczna. Tychy to przykład miasta, gdzie działają zajmujący się nią specjaliści. Zaletą USG jest fakt, że jest to badanie w pełni bezpieczne dla pacjentki oraz płodu. Zwykle nie wiąże się ono też ze szczególnym dyskomfortem ciężarnej kobiety. Podczas badania warto skupić się na tym, co mówi lekarz. Za pomocą analizy może on bowiem uzyskać wiele informacji na temat dziecka.
Jak często przeprowadza się badanie USG?
Wykonanie badanie USG jest konieczne przynajmniej trzy razy w trakcie ciąży pacjentki. Zwykle przeprowadza się je między 11. a 14. tygodniem, następnie w 18., a ostatni raz między 28. a 32. W razie potrzeby można oczywiście wykonywać je częściej. Badania są realizowane w gabinetach ginekologicznych. Tychy to jedno z miast, gdzie można je znaleźć. Dlaczego USG jest tak ważne? Otóż pozwala ono na kontrolowanie stanu płodu na różnych etapach jego rozwoju, dzięki czemu łatwiej wykryć ewentualnie nieprawidłowości. Dzięki temu uzyskuje się informacje na temat jego płci, wielkości czy wieku ciążowego. W ten sposób można się również dowiedzieć o ewentualnej obecności bliźniąt. Co więcej, ultrasonograf pozwala na ocenę ryzyka poronienia lub wystąpienia różnego rodzaju wad płodu. Mogą być one związane między innymi z pracą serca, przepukliną, wodogłowiem czy guzami. Badanie wykonywane przez profesjonalistów powinno być bardzo dokładne i rzetelne, tak aby żaden szczegół nie umknął uwadze lekarza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Vitamed 2 Gabinet Ortodontyczny Barbara Wędrychowska-Szulc
Lekarze - ortodonci
woj. zachodniopomorskie71-004 Szczecin, Ledóchowskiego 16 lok. U3A
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
Lekarze - stomatolodzy
woj. małopolskie31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Jarosław Groszko Indywidualna Praktyka Lekarska
Lekarze - pediatrzy, neonatolodzy
woj. śląskie41-933 Bytom, Szymały 140a