Zasady noszenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są praktyczną alternatywą dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Ułatwiają wykonywanie sportu bez ryzyka uszkodzenia oprawek, zwiększają uczucie komfortu, a także mają pozytywny wpływ na samoocenę. Samo dobranie ich do konkretnego pacjenta nie jest problematyczne – wystarczy wybrać właściwego kontaktologa (optometrystę lub okulistę), który określi moc, materiał, krzywiznę, a także wielkość soczewek. A jak należy je nosić?
Jakie są najczęściej popełniane błędy przez osoby noszące soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe zapewniają wysoką skuteczność, ale trzeba nimi umiejętnie operować, w przeciwnym razie można się narazić na różne choroby oczu. Przede wszystkim surowo zabronione jest zakładanie soczewek uszkodzonych lub takich, które pochodzą z nieznanego źródła – w pierwszej kolejności powinien je zobaczyć kontaktolog. Ważne jest także, aby zdejmować soczewki kontaktowe przed snem (wlicza się w to również drzemka), ponieważ oczy muszą mieć czas na zregenerowanie. W przeciwnym razie można doprowadzić do zapalenia spojówki.
Niektórzy ludzie zakładają soczewki, nie dbając o higienę dłoni. Należy pamiętać, że można je założyć tylko wtedy, jeżeli ręce są umyte i osuszone. Te, które są wielodniowe, wymagają codziennego przemywania w specjalistycznym płynie. Warto dbać również o pojemnik, w którym będą one przechowywane – powinien być myty płynem co najmniej co 3 dni.
O czym należy pamiętać, nosząc soczewki kontaktowe?
Trzeba pamiętać, że nie każda osoba może nosić soczewki kontaktowe, dlatego warto w pierwszej kolejności założyć soczewki próbne. Można je otrzymać, badając wzrok w „Dr Nawrot – Centrum Wzroku” – gabinety kontaktologiczne znajdują się w Zawierciu i pracują w nich dyplomowani optometryści. Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem z noszeniem soczewek, specjaliści zaproponują inny tryb noszenia lub wymienią je na inny rodzaj.
Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na każdy dyskomfort, jaki może się pojawić w związku z używaniem soczewek kontaktowych. Chodzi m.in. o kłucie, pieczenie albo zaczerwienienie oczu. Jeżeli po ich przemyciu i obejrzeniu, czy nie są uszkodzone, problem nie zniknie, nie można ich nadal nosić. Trzeba będzie także wybrać się na wizytę do kontaktologa. Jeżeli cierpi się na zespół suchego oka, dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby nie przesadzać z częstotliwością noszenia soczewek i nawilżać oczy.
Noszenie soczewek kontaktowych stanowi świetną alternatywę dla tych, którzy nie chcą zakładać okularów lub z wielu przyczyn muszą z tego zrezygnować. Warto wybrać odpowiedniego kontaktologa, aby możliwie szybko dobrać soczewki i cieszyć się ich użytkowaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana